Van tijd tot tijd komen we allemaal in situaties terecht waarin het noodzakelijk is pas op de plaats te maken. Dan is het van belang om: Zonder oordeel, zonder goed of fout leren kijken naar de feitelijke werkelijkheid, maar ook accepteren van wat is. Goed en fout zijn het oordeel of etiket dat je zelf op de situatie of persoon plakt. We zien de dingen niet zoals ze zijn, we zien de dingen zoals wij zijn. Zoals wij willen dat de dingen zijn.
Hierdoor doen we de realiteit en de daarbij betrokken personen geweld aan. We hebben allemaal normen voor goed en fout aangeleerd. Het zijn juist deze normen die de bestaande situatie in stand houden. Hierdoor is veranderen lastig omdat we bepaalde gevoelens ervaren. We ervaren het goede als positief en energie gevend. Het foute ervaren we als negatief en energie nemend. Maar beide zijn twee kanten van dezelfde medaille. Het foute zegt niet zo zeer wat fout is, als wel wat ons beoordelingssysteem is. Zo betekent een negatief oordeel over een ander een positief oordeel over jezelf, waarmee je feitelijk alleen je eigen gelijk leert kennen en niet de ander. Het sluit je af van een belangrijke energiebron.
Conclusie: Je krijgt energie van wie/wat jij accepteert en van wie/wat jou accepteert; m.a.w. als je mag zijn wie je bent. Wat jij afwijst en niet accepteert, of wie jou afwijst kost je energie. Je zit dan in een situatie waar je uit wilt. Je lijf zit er in en je hoofd wil eruit. Die tegengestelde krachten maken je moe. Je mobiliseert energie die geen kant uit kan en je beperkt je innerlijke ruimte.
Maar… Het is niet de situatie, maar jouw negatieve oordeel over de situatie die voor energieverlies zorgen. Acceptatie van de situatie is voorwaarde voor verandering. Je kunt niet veranderen wat je niet accepteert. Acceptatie is iets anders dan berusting. Het is de erkenning van de gegeven situatie waarmee je het moet doen. Dat maakt de weg en energie vrij naar verandering/iets nieuws. Wat je niet accepteert, wijs je af en duw je weg en juist door die beweging krijg je er geen greep op. Zonder acceptatie van de situatie, kun je hem nooit meester worden en blijf je er slachtoffer van. Je wijst af wat er is en je accepteert alleen jouw denkbeelden daarover. Door iets als negatief te bestempelen bestendig je de negatieve situatie. Want waar je energie in stopt wordt groter.
Kortom: De vraag is: wat kan ik doen om een door mij als negatief ervaren situatie te veranderen? En niet: wat moet de ander, wat wil ik dat de ander…..Dat is een negatieve energie opleverende denkbeeldige situatie die je niet verder brengt. Mensen willen wel veranderen, maar niet veranderd worden. Je kunt hooguit door je eigen gedrag te veranderen een zodanige situatie creëren dat de ander als het meezit met jou mee verandert.
Soms is het lastig om uit deze in een grijs verleden ontstane patronen te stappen.
Als je daar een handje hulp bij nodig hebt, bel je gewoon 058-266 33 49 of mail je voor een vrijblijvende kennismaking.
Bezoekadres: Zuidvliet 292A in Leeuwarden, Friesland
| Datum | Training | Locatie |
|---|---|---|
| Wo 11 april '12 | 8-weekse cursus Liever Gelukkig met Mindfulness | Leeuwarden, meld je aan |